Zubní protézy

Snímatelné náhrady neboli zubní protézy jsou umělé náhrady přírodních zubů a dásní. Plní stejnou funkci jako fixní protetika (korunky, můstky) – nahrazují ztracené nebo i všechny zuby v čelisti. Pokud vám například následkem nehody, nemoci či špatné zubní zdravotní péče zůstalo v ústech jenom pár zdravých zubů nebo dokonce vůbec žádný, zubní protézy vám je bez problémů nahradí.

Snímatelné zubní náhrady doporučujeme zejména tehdy, pokud již není možné nahradit chybějící zuby pomocí fixní protetiky. Ve většině případů je nutné pro jejich zhotovení udělat model zubů pomocí otisku obou čelistí. Na základě tohoto modelu jsou pak v laboratoři zhotoveny nové zubní protézy. Ty se následně v ústech uchytí na zbývající zuby nebo přímo na bezzubé čelisti a plně obnoví váš chrup. Výhodou je, že je můžete z úst kdykoliv vytáhnout (např. na noc nebo kvůli čištění) a dle potřeby znovu nasadit.

Po nasazení zubních protéz je třeba dbát na řádnou ústní hygienu.

Chybějící zuby nahradíme zubní protézou a obnovíme Váš chrup

Celkové zubní protézy

Celkové zubní náhrady se používají zejména v případech, kdy chybí všechny přírodní zuby. Jsou snadno snímatelné a na svém místě drží podtlakem. Proto i ze začátku můžete pociťovat jemnou bolest a tlak, na které si však časem zvyknete. Existují dva typy celkových zubních náhrad:

  • Okamžité zubní náhrady (imediátní protézy) jsou vyrobeny dříve, než jsou odstraněny vaše zuby. Jejich model vytvoříme na základě otisku vašich čelistí, které vám uděláme hned při první návštěvě ordinace. Jakmile pak budou vaše zuby extrahovány, nasadíme vám na ně okamžitě zubní protézu. Výhodou je zejména to, že snímatelnou náhradu máte již během fáze hojení a vyhnete se tak až několikaměsíčnímu období bez zubů. Na druhou stranu její nevýhodou je, že se vaše kosti a dásně mohou v průběhu hojení zmenšovat a může pak vyvstat potřeba protézu pro její správné ukotvení upravit.

  • Konvenční zubní protézy jsou vyrobeny až po extrakci zubů a následném zahojení dásní a čelistní tkáně. V této fázi se také vkládají i do úst.

Částečné zubní protézy

Částečné snímatelné náhrady se použijí v případě, že zuby, které vám zůstaly v ústech, již nejsou dost silné na to, aby udržely můstek, nebo pokud vám chybí více zubů. Skládají se z jednoho nebo více umělých zubů, které se sponou uchytí na okolní přirozené zuby. Částečnou snímatelnou zubní protézu si můžete na noc nebo kvůli čištění sami lehce sejmout.

Hybridní náhrady

Pokud máte potíže s celkovou zubní protézou, můžeme vám doporučit hybridní náhradu. Jedná se o snímatelný umělý chrup, který se ukotvuje buď na zubní implantáty, které zavedeme do čelistní kosti, nebo na přírodní zuby, které vám zůstaly v ústech a jsou přepracovány tak, aby se vešly do protézy.

PODÍVEJTE SE NA NAŠE RADY JAK PEČOVAT O ZUBNÍ PROTÉZY