Zubní výplně
ODSTRANÍME ZUBNÍ KAZY A DOPORUČÍME VÁM TU NEJVHODNĚJŠÍ ZUBNÍ VÝPLŇ
V průběhu stomatologického vyšetření Vám zkontrolujeme všechny zubní výplně neboli plomby, a v případě potřeby, nahradíme ty uvolněné či poškozené. Zaměříme se na hledání příznaků kazu, jako jsou např. hnědé nebo černé skvrny. Je‑li to nezbytné, využijeme rovněž zubní rentgen, který dokáže odhalit i skryté kazy (např. pod stávajícími výplněmi či pod úrovní dásní). Pokud v průběhu stomatologického vyšetření nalezneme kaz nebo jakýkoliv defekt na zubu, bezbolestně Vám ho odstraníme a vzniklý prostor vyplníme kvalitní zubní výplní.
Amalgámové výplně
Zubní amalgámové výplně většina z vás pozná pod pojmem „stříbrné“. Jedná se o kovové výplně pozůstávající ze směsi rtuti, stříbra, mědi a cínu a v dnešní době jsou pořád nejčastěji využívané. Z důvodu jejich stříbrné barvy se používají k vyplnění kavit u zadních zubů. V dnešní době se už moc nepoužívají.
Výhody:
Nejlevnější typ výplně.
Mají dlouhou životnost.
Snadno zhotovitelné.
Pro aplikaci stačí jedna návštěva zubaře.
Nevýhody:
Stříbrná barva nepůsobí „přírodním“ dojmem.
Během žvýkání se uvolňuje malé množství rtuti, které však dle studií není zdravotně závadné. Amalgámové výplně nezpůsobují žádné onemocnění, ve stomatologii jsou používány již více než 150 let.
Skloionomerní materiály
Skloionomerní materiály byly dříve používány pouze na zubech, na které nebyl vyvíjen velký tlak při kousání. V dentálním centru Zolárek používáme novější typy materiálů (Fuji IX, Fuji Equia, Ketac molar), které jsou silnější a déle vydrží. Mohou být využity nejen jako definitivní výplně, ale i v kombinaci s kompozitní výplní jako tzv. sendvičová výplň.
Výhody:
Mají téměř stejnou barvu jako vaše přírodní zuby.
Obsahují fluorid, který pomáhá zastavit recidivující kaz pod výplní.
Nemusí se aplikovat ve vrstvách, proto je jejich vyhotovení jednodušší než u kompozitních výplní.
Jsou to přímé výplně, proto vám ve většině případů stačí pouze jedna návštěva stomatologické ordinace.
Jsou levnější než kompozitní výplně a zlaté inleje.
Nevýhody:
Nejsou translucentní.
Jsou dražší než amalgámové výplně.
Keramické inleje
Keramické inleje z dentální keramiky (tzv. zubní porcelán) jsou většinou velmi odolné a mohou být použity kdekoliv v ústech. Vyhotovují se v zubní laboratoři, kde je na základě otisku zhotovena keramická výplň. Při druhé návštěvě ordinace je inlej pevně fixována.
Výhody:
Zubní porcelán má stejnou barvu jako vaše přirozené zuby.
Mají dlouhou životnost.
Nevýhody:
Jsou nepřímé výplně, proto vyžadují nejméně dvě návštěvy zubní ordinace.
Jsou dražší než většina jiných typů výplní.
Zlaté inleje
Zlaté inleje jsou lité zlaté výplně založené na modelu vašeho zubu. Jsou směsí zlata a jiných kovů, jako je např. stříbro či měď, které zajišťují jejich lepší odolnost.
Pokud se rozhodnete pro zlatou inlej, budete potřebovat minimálně dvě návštěvy naší stomatologické ordinace. Během první odstraníme všechny kazy na zubu, uděláme otisk zubu a kavitu vyplníme dočasnou výplní. Mezitím se v zubní laboratoři využije otisk zubu k výrobě zlaté inleje, která má stejnou velikost a tvar jako kavita na vašem zubu. V průběhu druhé návštěvy naší ordinace kavitu na vašem zubu zacementujeme zlatou inlejí.
Výhody:
Zlato je silnější než amalgám.
Mají dlouhou životnost.
Zlaté inleje mají preventivní bakteriostatický účinek.
Nevýhody:
Zlato je dražší než jiné druhy výplní.
Zlaté výplně a korunky jsou nepřímé výplně, proto vyžadují nejméně dvě návštěvy zubní ordinace.
Zlatá barva nemusí vyhovovat lidem, kteří vyžadují přírodní vzhled zubů.
V současné době se stále více přikláníme taky k vyhotovení kompozitních inlejí, které se osvědčily nejen vysokou estetikou, ale i dostatečnou pevností a přijatelnější cenou. Doporučujeme je vyhotovit zejména u rozsáhlých rekonstrukcí zubů v zadním úseku chrupu (například po ošetření kořenových kanálků).
Kompozitní výplně
Kompozitní výplně jsou známé pod názvem „bílé“. Používají se v předním i zadním úseku chrupu.
Pro umístění této výplně odstraníme veškerý kaz ze zubu a aplikujeme na vnitřní stranu vyvrtané kavity spojovací materiál. Do kavity postupně vložíme v tenkých vrstvách kompozitní pryskyřici a aplikujeme na ni speciální lampu, která zabezpečí její ztuhnutí. Po ztuhnutí všech vrstev zubní výplně ji zabrousíme a vytvarujeme tak, aby vypadala přirozeně.
Výhody:
Mají stejnou barvu jako vaše přírodní zuby.
Jsou levnější než zlaté výplně.
Jsou to přímé výplně, proto vám ve většině případů stačí pouze jedna návštěva stomatologické ordinace.
Nevýhody:
Kompozitní výplň je dražší než amalgámová výplň.
Recidivující kaz, který se někdy časem vyskytne pod touto výplní, je častější než u amalgámové výplně nebo zlaté inleje. Souvisí to s bakteriostatickým účinkem stříbra v amalgámu a zlata v zlatých inlejích.